https://www.viagrageneriquefr24.com/acheter-viagra-rapidement/

Working for

You.

Since 1935, the UAW has been a leader in the fight for progressive policies and programs
that have given millions of Americans
the opportunity to realize the
American Dream.

Committees

Make a difference.jpg

 

 BYLAWS

 Bylaws.jpg

Monitors and maintains our Local Union Bylaws making sure existing bylaws conform to our International Constitution. This committee also researches and acts upon any new bylaws that are submitted.

Chairperson: Jarl "JC" Bengtson
Vice Chairperson: Alvin Scott
Recording Secretary: Etta Clayton

Members: Andy Ferguson, Mike Moe, Donna Ball, Wanda Salvatelli and Thomas Stone
 

 

 CAP

 

The in-plant political arm of the Local Union and is the basic link to our members concerning legislative issues and elections that affect us as workers, and trade union families.

Chairperson: Cory Nathan
Vice Chairperson: Mike Moe

Members: Edwin Smith, Mike Simms, Gavin Ralston, Jerry Zepplin, Kevin Logan, Denny Logan, Roger Fischer, Jim Colombi, Dawn Rogers, Keith Helms, Peggy Schmidt, Valerie Hanserd, Bill Hamilton, Charrise Staten, Marilyn Spradling, Cory Rogers, David Ingram, Cheri Bartelt and Jakob Nelson
Meetings held the last Saturday of the month at 11:15 a.m.
 
 

 Chaplaincy

  

  

  

  

It Shall be the duty of each member/chaplain to render aid and assistance to brother or sister members in cases of illness, death or distress, and in every way acquit her/himself as a loyal and devoted member of the International Union.

Chairperson: Joseph Fletcher
Vice Chairperson: Ezell Jackson Jr.
 
Members: Frankie Pomlee, Brittany Fletcher, Stacy Dahle, Stephen Donald, Ayanna Bailey, Kym Collier, Luis Dozal and Genita Hunter
Meetings held the second Wednesday of the month at 2:30 p.m.
 
 
 Civil & Human Rights

 CH Rights pic

Serves as Guardian over the Local Union's interest to assure the members full rights regardless of religion, race, creed, color, sex, political affliliation, national origin, age, sexual orientation or handicap. This committee works towards the elimination of discrimination in the workplace, in the community, and the nation.

Chairperson: Reggie Hereford
Vice Chairperson: Stacey Cheek
Recording Secretary: Lawanda Fletcher
Financial Secretary: Robin Walker-Blackston
 
Members: Nichelle Cruz, Valerie Hanserd, Michael Williams, Louis Terrell McCoy, Lisa Marks, Valdemar Chaidez, Shanta Dempsy, Thomas Stone, Antone Chatman, Jeanettee Curry, Larry Walker, Carla Durr, Eugene Taylor, Frankie Pomlee and Celena Malvesti 
Meetings held the third Thursday of the month at 2:30 p.m.
 
 
 
 
 Community Service

 

Works through public and private organizations to assure that problems faced by our members in emergency situations get the help they need. Generally handles the strike insurance benefits when local unions are forced to use their economic strength.

Chairperson: Johnnie Jones
Vice Chairperson: Carla Durr
Finacial Secretary:: Nichelle Cruz
 
Members: Celena Malveshi, Stephen Donald, Dannielle Fish, Bernard Barnes, Etta Clayton, Jeanette Curry, Cory Nathan, Carlton Nabors, Lynne Laures, Holly Vineyard, Jim Colombi, Yasman Porter, Brittany Landis, Mathew Johnson, Javarus Williams and Terra Jones
Meetings held the second Monday of the month at 2:30 p.m.

 

 

 Education Committee

Works with all other committees and the leadership to inform our membership on issues, and mobilize greater solidarity behind the program of our Union.

Chairperson: Horace Hubbard
Vice Chairperson Antone Chapman
Recording Secretary: Michael Terronez
Financial Secretary: Mary Bingenheimer
 
Members: Rachel Fulton, Arline Simmons, Dawn Tree, Wilbur Brent III, Gavin Ralston, Steve Anderson, Johnnie Jones, Auston Gore, Don Erdmann and Kyle Jefko 
Meetings held the first Wednesday of the month at 2:30 p.m.

 

 Motorcycle

Motorcycle Committee Logo

Chairperson: Patricia Bonner

Members: Todd Heylmann, Mike Mayberry, Courtney Lockett, Kevin Schaefer, Heinz Haberland, Brad Niles, Zachery Burden, Otto Baker, Terry Wheeler, Geno Kuhnwald, Don Erdmann, Edwin Smith, Justin Benham, Antonio Kemp, Derek Dennison, Justo Diaz and Ray Smith
Meetings held the last Saturday of the month at 11:15 a.m.
 
 

 Paranormal

Paranormal Committee

A sub-committee of the Veterans Committee we explore the existance of the unknnown.

Chairperson: Linda Montes
Vice Chairperson Alexandria Schutt
Recretary Secretary: Patricia Ellison
Financial Secretary: Brian Heppner
 
Members: Michelle Oropeza, Janet Gualano,Dawn Rogers,Cory Rogers, Roger Overhouse, Belinda Mickelson, Chrisa Fielder, Colton Fitchie, Joseph Bellinder, Darin Dunkin and Mary Carmack
Meetings held the second Wednesday of the month at 2:30 p.m.
 

  

 Recreation

  

Works to promote meaningful recreation and leisure activities.

Chairperson: Lynne Laures
Vice Chairperson: Holly Vineyard
Recretary Secretary: Tammy Livingston
Financial Secretary: Trina Holmes

Members: Robin Thompson, James Woodson, Ramona Simmons, Ayanna Bailey, Andrew Nye, Ana Robles,Steven Halsted, Luiz Dozal, Emelio Rodriguez Jr. and Terra Jones 

Meetings be held the first Thursday of the month at 2:30 p.m.

 

  

  Sportsmen's

 

 A sub-committee of the Recreation Committee: promotes through education the importance of good sportsmansip and the conservation of wildlife and other nature resourses.

Chairperson: Aaron Burns
Vice Chairperson: Tim Breeden
Recording Secretary: Jayson Rhodes
 
Members: Doug Simms, Chuck Cummo, Kelly Schwochert, Rich Hall, Scott Smith, Martin Gonzalez, Larry Jennings, Marlin Ree, Melissa Derr,Christine Pope,Thomas Cruz, Denise Mirshak, Alex Lerma, Rachel Fulton, Amee Robertson and Angela Chauncey
Meetings held the last Wednesday of the month at 2:30 p.m.
 

  

 Union Label

Emphasizes the importance of supporting those goods produced in union shops, by union members under union won working conditions. Also warns members about non-union products and anti-labor manufacturers.
 
Chairperson: Alex Stanuch
Vice Chairperson: Michelle Oropeza
Recording Secretary: Auston Gore
Financial Secretary: Alex Rodarte

Members: Lisa Cole,Trina Holmes, Dawn Simms, Ryan Hermann, Brian Heppner, Andrea Petty, Amee Robertson, Angela Chauncey, Heather Watkins and Alyssa Doser
Meetings held the last Saturday of the month at 11:15 a.m
 

 Veterans 

Provides needed information to veterans and their families, and monitors all legislation dealing with veterans.

Chairperson: Dawn Tree
Vice Chairperson: JC Benston
Recording Secretary:
Finacial Secretary: Ryan Vaughn 
 
Members: Ron Sodko, Horace Hubbard, Bill Perkins, Neal Tolodxi, Herbert Tree Jr, Harlan Heaton, Joseph Fletcher Jr, Terry Patterson, Patricia Bonner, Joseph Mckee, Edwin Smith, Dennis Gallagher, Elizabeth Gleason-McFarland, Jasmine Pirtle, Donna Ball, Brian Ahlgren, Wilbur Brent, Peter Campbell, Steve Anderson, Monica Sago and Emelio Rodriguez Jr
Meetings held the first Monday of the month at 2:30 p.m.
 
 
 Women's 

Rosie making a difference

Promotes greater understanding of the UAW’s policies and programs, and to further the objectives of our union in the communities in which we live. Conducts programs which are of special interest to women, and encourages women to become active in our union.

Chairperson: Dawn Rogers
ViceChairperson: Terri Lightner
Recording Secretary: Cherie Bartelt
Financial Secretary Marilyn Spradling

Members: Pam Pool, Mary Bingenheimer, Debra Barton, Patricia Ellison, Laura Acosta, Lisa Cole, Cory Rogers, Michelle Oropeza, Monica Sago and Angela Nevitt-Galbreath

Meetings held the last Wednesday of the month at 2:30 p.m.
 
 
 
 Workers With Pride
 
WWP Logo
 
A sub-committee of the Civil & Human Rights Committee: 
 
Chairperson: Keith Haile
Vice Chairperson: Lucas Napiorkoski
Recording Secretary: Cory Rogers
Financial Secretary: Allison Holt

Members: Patricia Bonner, Valerie Hanserd, Raymond Smith, Tanya Noble, Stacey Cheek,Edwin Smith, Carrie Coleman, Nichelle Cruz and Angela Nevitt-Galbreath
Meetings held the third Wednesday of the month at 2:30 p.m.

 

 

 Election

Chairperson: Ryan Hermann
Vice Chairperson: Trina Holmes

Members: Lisa Cole, Carla Durr, Kym Collier, Reggie Hereford, Steve Anderson, Terry Patterson, Courtney Lockett, Cory Rogers, Donna Ball, Merilee Underwood, Linda Montes, Jeanette Curry and Carol Harris

Alternates: Josh Mayborne, Tammy Livingston, Andie Petty and Edwin Smith

 

GET INVOLVED

As a Member you play a vital role because the members are the highest authority in the UAW. At our union meetings you decide by vote how the local union’s money is spent, what motions are passed and what business is conducted. 
 
As a Member: YOU
  • Elect your OWN Local Union Officers
  • Run your OWN Local Union Affairs
  • Elect your OWN Negotiating Team
  • Vote on your OWN  Union Contract
  • Elect your OWN Grievance Handlers
 
The membership is the FINAL VOICE of authority and decision in our UAW Union. As a UAW member, one of the easiest things you can do is attend the monthly union meetings. Union meetings will keep you informed - reports are given, decisions are made and you may ask questions and then vote on what you think should be done. You can also join a standing committee which deals with a variety of subjects from recreation to education,from community service to grass roots political action.  No matter how little time you have to contribute, there is something for every member.
You can see a schedule of our committee meetings and happenings on our event calendar.
UPCOMING EVENTS
Mon Dec 09
Unit 8 Grupo Antolin
Mon Dec 09 @02:30 -
Community Service Committee Meeting
Tue Dec 10
Unit 7 Oakley Shift Meeting
Wed Dec 11
Unit 13 McClellen
Wed Dec 11 @02:30 -
Chaplaincy Committee Meeting
Wed Dec 11 @02:30 -
Paranormal Committee Meeting
Wed Dec 11 @04:30 -
Bean Bag Tournament
Thu Dec 12
Unit 15 Piston Shift Meeting
Fri Dec 13 @05:00 - 08:00AM
Calls From Santa
Sat Dec 14 @05:00 - 08:00AM
Calls From Santa